صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم جشن شفا و و بزرگداشت روز ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی» برگزار شد:

دکتر ولایتی : هر بیمار مرگ مغزی می تواند جان شش نفر را نجات دهد

مراسم جشن شفا و بزرگداشت روز ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی» به مناسبت بزرگداشت روز ملی اهدای عضو با حضور جمعی از مسئولان کشوری و نظام سلامت، صاحبنظران و اساتید حوزه اهدا و پیوند اعضا  و خانواده های اهداکننده، هنرمندان، ورزشکاران و پیشکسوتان  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، دکتر ولایتی ضمن تقدیر از ایثار و فداکاری خانواده های اهداکنندگان در این مراسم با اشاره به رشد سریع علم پیوند اعضا در کشور، ایران را  پرچمدار پیشرفت پزشکی در طول تاریخ برشمرد و تدریس ۶۰۰ ساله کتاب بوعلی سینا در دانشکده های پزشکی شرق و غرب دنیا را یادآور شد.
وی تلاش متخصصان و پزشکان در حوزه پیوند و درک و فرهنگ بالای مردم در اهدای عضو را دو عامل عمده موثر در پیشرفت سریع علم پیوند که قله پزشکی است عنوان کرد و گفت:از نظر جمعیت و مدت شروع پیوند عضو شاید در دنیا مقام تک رقمی داریم.
دکتر علی اکبر ولایتی در ادامه سخنان خود گفت: متاسفانه هر ۲,۵ ساعت یک ایرانی که به دلیل بیماریهای پیشرفته قلب ، ریه ، کلیه و کبد در لیست انتظار پیوند عضو می باشد به دلیل نرسیدن عضو مناسب جان خود را از دست می دهد، این در حالی است که تقریبا معادل همین تعداد موارد مرگ مغزی  وجود دارد که می توانند اهدا کننده عضو باشند و جان بیماران را نجات دهند.
رییس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری خاطرنشان کرد: هر مورد مرگ مغزی در صورت اهدای عضو در زمان مناسب می تواند جان یک تا شش نفر را نجات دهد. اما به دلیل نا آشنا بودن عموم مردم به مفهوم غیرقابل نجات بودن بیمار مرگ مغزی و رضایت ندادن به اهدای عضو، نه تنها مورد مرگ مغزی فوت می کند بلکه شانس زندگی ۱ تا ۶ ایرانی نیازمند به پیوند عضو را با نیز خود به زیر خاک می برد.
دکتر ولایتی به هزار و 706  عضو در سال 97 در کشور اشاره کرد و افزود: یک سوم این اهدای عضو در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شده و در هر قسمتی از ایران که کسی نیاز به عضو داشته باشد، انتقال عضو به سرعت انجام می شود.
وی اظهار داشت: 100 ریه و 250 پیوند قلب در این بیمارستان انجام شده و باید رشته پیوند عضو را در دنیا بصورت پیشتاز ادامه دهیم.
دکتر ولایتی با بیان اینکه از لحاظ اهدای عضو در منطقه حرف اول را می زنیم، اضافه کرد: ما پزشکان توانمند و مردم فهیم داریم و بهتر است پیوند عضو در سنین جوانی باشد.
وی تصریح کرد: اولین پیوند ریه حدود 15 سال گذشته در کشور انجام شده و کسی که این پیوند را دریافت کرده در قید حیات است، اهدا و پیوند عضو می تواند جان بسیاری از بیماران را نجات دهد تا فرصت دوباره ای برای زندگی داشته باشند.
در ادامه این مراسم دکتر آقاجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید شهتی ضمن تقدیر از ایثار و فداکاری خانواده های اهداکنندگان اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یکی ازبرترین دانشگاههای علوم پزشکی کشور در زمینه اهدای عضو است. این دانشگاه به وجود چهره های عالیقدری که در زمینه پیوند اعضا و اهدای عضو سرآمد کشور هستند و این راه را آغاز کردند.
وی با ذکر این مطلب که دانشگاه های علوم پزشکی شهیدبهشتی، تهران و شیراز اولین دانشگاههای کشور هستند که در زمینه پیوند عضو تلاش کردند،از تلاشها و نقش موثر اساتید این دانشگاه همچون دکتر ایرج فاضل، دکتر نوبخت، دکتر سیم فروش و دکتر ولایتی در راستای ایجاد فرهنگ اهدای عضو و گسترش این تکنیک مهم  تقدیر کرد.
دکتر آقاجانی با اشاره به انجام ۸۰۰۰ پیوند عضو در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: تاکنون ۸۰۰۰ پیوند عضو قلب، ریه، کبد ، کلیه و پانکراس  در ۵ بیمارستان این دانشگاه انجام شده است وهمچنین در این دانشگاه اهدای  ۵۰۰۰ عضو از ۲۰۰۰  بیمار مرگ مغزی اهدا کننده به نیازمندان صورت گرفته است.
به گفته رییس دانشگاه در حال حاضر شاهد حدود ۱۱ اهدای عضو به ازای ۱ میلیون نفر جمعیت کشور هستیم.  در حالی که این آمار در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ۳۲ اهدای عضو به ازای ۱ میلیون نفر است.
وی با اشاره به وجود  ۳۰ هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا در ایران گفت: متاسفانه روزانه ۱۲ نفر از این افراد به دلیل نرسیدن عضو اهدایی فوت می کنند و هر روز نیز ۱۰ نفر به این لیست اضافه می شوند که این امرلازمه تلاش بیشتر در زمینه فرهنگ سازی  اهدای عضو است.
دکتر محمد آقاجانی در ادامه سخنان خود گفت: متاسفانه سالیانه حدود ۴۰۰۰ نفر مرگ مغزی قابل اهدای عضو وجود دارد که ۵۰ درصد از آنها به دلیل سوانح و حوادث رانندگی بروز می کند. آمارها نشان می دهد صرفا ۱۰۰۰ نفر یعنی یک چهارم  این بیماران مرگ مغزی اعضایشان اهدا می شود و مابقی این اعضا از بین می روند.
وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر گسترش مراکز فراهم آوری اعضا  و لزوم فرهنگ سازی مناسب برای اهدای عضو  با کمک رسانه ها و چهره های مورد قبول در حوزه های فرهنگی و هنری خاطرنشان کرد: مرکز مسیح دانشوری موفق شده است مرکز نمونه کشوری در اهدای عضو باشد .
دکتر محمد آقاجانی با اشاره به ضرورت پوشش بیمه ای پیوند اعضا گفت: در دولت یازدهم تلاشهای خوبی برای  گسترش پیوند صورت گرفت، مراکز پیوند از لحاظ تجهیزات مجهزتر شدند و بخشی از پیوند اعضا نیز پوشش بیمه ای پیدا کرد اما هنوز این پوشش کافی نیست و باید این پوشش بیمه ای برای پیوند اعضا ایجاد شود.
پیوند عضو در ایران در نهایت غربت شروع شد/ خانواده های اهدا کنندگان به بیماران نیازمند پیوند زندگی بخشیدند
دکتر ایرج فاضل پدر علم پیوند ایران نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه شروع پیوند در ایران گفت: داستان پیوند عضو در ایران در نهایت غربت شروع شد. زمان جنگ تمام امکانات پزشکی برای درمان مجروحان بسیج شده بود و با توجه به این که در تحریم قرار داشتیم مواد و تجهیزات دیالیز وارد نمی شد و بیماران دیالیزی گروه گروه از دست می رفتند.
وی با تاکید بر این مطلب که در چنان شرایطی پیوند کلیه تنها راه درمان این بیماران بود به تشریح فعالیتها و اقدامات صورت گرفته در راستای راه اندازی پیوند عضو درایران پرداخت و در سخنان خود به  صدور فتوای امام راحل(ره)  مبنی بر جایز بودن اهدای عضو، تصویب قانون مرگ مغزی در مجلس،  فرهنگ سازی اهدای عضو در جامعه، رضایت گیری از خانواده اهدا کننده و... اشاره کرد.
دکتر فاضل با اشاره به این مطلب که ۳۰ اردیبهشت سالروز صدور فتوای حضرت امام درخصوص اهدای عضو بود از خانواده های اهدا کنندگان که به بیماران نیازمند پیوند زندگی بخشیدند تقدیر کرد.
در پایان این مراسم از تمبر ویژه اهدای عضو با حضور دکتر علی اکبر ولایتی، رییس بیمارستان دکترمسیح دانشوری،دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر ایرج فاضل، دکتر مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، دکتر سیم فروش و هنرمندانی چون احمد نجفی، علیرضا داوودنژاد و...رونمایی شد. همچنین از عوامل برنامه تلویزیونی شفا به پاس زحمات آنها در راستای ترویج اهدای عضو تقدیر به عمل آمد.


١٧:٠٥ - دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٧٨٣٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٢٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 965565 بار

بازديدکنندگان امروز : 512 نفر

کل بازديدکنندگان : 7301072 نفر

بازديدکنندگان آنلاين : 3 نفر

 

 

 
Copyright © 2013 NRITLD.SBMU.AC.IR Allright Reserved ©Powered By NRITLD IT Department